Uždaryk geštaltus, kad nebeliptum vis ant "tų pačių grėblių"“ 2021-09-22

08/25/2021

"Uždaryti geštaltą", paprastai kalbant, reiškia užbaigti neužbaigtus reikalus, neišspręstas situacijas ir patenkinti nepatenkintus poreikius. Vidiniai strigimai, kurių dažnai nesuvokiame, laiko mus praeityje ir kelia įtampą, atima energiją, gyvenimo džiaugsmą bei galimybę pamatyti naujas galimybes ir keistis. Geštalto terapijoje (pradininkas gydytojas-psichiatras F. Perlsas) didelis dėmesys skiriamas neužbaigtų reikalų, kitaip sakant, "neuždarytų geštaltų" uždarymui. 

Dažniausiai neužbaigti geštaltai pasireiškia tuo, kad:

  • Patenkate į pasikartojančias situacijas
  • Pastebite savo poelgių cikliškumą (pvz.: kas 2 ar 5 metus keičiamas partneris, darbas ir pan.)
  • Būnate santykiuose, kuriuose nesvarbūs jūsų poreikiai, jaučiatės nuvertinti, kitokie, nei visi
  • Jums norisi būti šalia žmonių, su kuriais jaučiatės blogai
  • Nerealizuojate svajonių ir troškimų
  • Negalite užbaigti svarbių darbų

Kaip tas užstrigimas nebaigtuose įvykiuose ar santykiuose pasireiškia? 

Pavyzdžiui, jei išsiskyriau su partneriu ar partnere, bet neturėjau galimybės išsikalbėti su juo apie tai  arba nežinau išsiskyrimo priežasties, tuomet būsiu emociškai prisirišusi ar prisirišęs prie šio partnerio labai ilgą laiką. Kursiu įvairias versijas, vystysiu dialogus ir pan. 

Dar vienas pavyzdys - nerealizuotas savo vaikystės svajones "permeti" savo vaikams. Tarkim, norėjau tapti gydytoja, bet gimė vaikai, teko mesti studijas, o aš pasirinkau būti mama. Tačiau susitaikyti su neišsipildžiusia svajone nepavyksta. Ji, kaip neuždarytas geštaltas, įstrigo psichikoje ir dabar pasireiškia tuo, kad nesąmoningai spaudžiu savo vaikus rinktis būtent šią profesiją.   

Kitas neuždaryto geštalto pavyzdys: po nemalonaus pokalbio mintyse vis atgamini jį, kartoji tą pačią situaciją, kurdamas naujas versijas: svarstai, ką dar galėtum pasakyti, kaip galėtum pasielgti kitaip ir kas tada būtų. 

Tuo tarpu situacija, su kuria kažkada nesugebėjome susitvarkyti, greičiausiai pasikartos ir ateityje.  Psichika vėl ir vėl sukurs panašias situacijas, kad galėtume jas užbaigti mums priimtinu būdu. Pavyzdžiui, jei vaikystėje patyrėme pažeminimo, apmaudo ar atstūmimo patirtį, tai suaugus nesąmoningai pasirinksime tokią aplinką, kurioje su manimi bus elgiamasi taip pat. Pasirenkame žmones, šalia kurių jaučiamės nusivylę, įsiskaudinę, išduoti, nematomi ir neišgirsti. Keičiame darbus, draugus, vyrus ar žmonas, o susiduriame su tomis pačiomis problemomis. Žmonės keičiasi, bet situacija išlieka. Žmogus jaučiasi lyg užstrigęs užburtame rate - patenkame vis į tokias pat situacijas, kurias nesėkmingai, tai yra, taip pat, kaip visada, sprendžiame. 

Visuotinai pripažįstama, kad neuždaryti geštaltai neigiamai veikia žmogaus ir jo artimųjų gyvenimą, priversdami jį jausti diskomfortą, grįžti į praeitį, be galo atkartoti įvykius, projektuoti praeities problemą į dabartines aplinkybes. Tai veda prie depresinių nuotaikų, apatijos, savęs nuvertinimo ir psichoemocinio išsekimo. Kol neuždarysime geštaltų, tol tas situacijas užbaiginėsime mintyse, vaizduotėje ir nesąmoningai projektuosime ateičiai. Tai nulems dabartinius pasirinkimus, kurie mažai kuo skirsis nuo buvusių. 

Kodėl mūsų psichikai to reikia? Atsakymas paprastas: psichikoje užstrigusios situacijos ir neišspręstos užduotys reikalingos, kad galų gale užbaigtume tai ir pradėtume gyventi kitaip. Kol tai neįvyks, mes vėl ir vėl grįšime prie šios problemos, situacijos ar užduoties.

Atrasdami savyje noro ir valios keistis, suvokti praeities patirčių pasekmes dabarčiai, ugdydami naujus reagavimo būdus, pradėsime gyventi kitaip, susitiksime su kitokiais žmonėmis, pateksime į kitokias situacijas ir pan. Pradėsime jausti daugiau gyvenimo gyvenime ir galų gale savo gyvenimo vairą laikysime savo rankose.  

Šiame seminare sužinosite apie "neuždarytų geštaltų" pasekmes dabartiniam gyvenimui, kokiose srityse ir kaip jie dažniausiai pasireiškia, ieškosite savo "strigimų" ir išbandysite praktiškai, kaip galima mokytis uždarinėti geštaltus savarankiškai.

Seminaras parengtas, remiantis Geštalto terapija, Mindfulness (dėmesingo įsisąmoninimo) ir Kognityvinės terapijos pratimais bei praktikomis.

Seminarą veda psichoterapeutė Danguolė Krupovnickienė, sertifikuota Mindfulness (dėmesingo įsisąmoninimo) ir Kognityvinės terapijos mokytoja instruktorė, Geštalto psichoterapijos ir Mindfulness asociacijų narė, mokymų lektorė.

RENGINIO DALYVIAI GAUS:

1. Išsamią teorinę informaciją šia tema;

2. Praktiškai išbandys būdus, leidžiančius tvarkytis su savo neuždarytais geštaltais;

3. Galės tiesiogiai užduoti jiems aktualius klausimus ir iš karto gauti atsakymus;

5. Lektorės paruoštą medžiagą-skaidres ir seminaro vaizdo įrašą;

6. Dalyvavimą patvirtinantį pažymėjimą.

Seminarai vyks zoom platformoje, vieno seminaro trukmė 2 valandos (nuo 19-21 val.), iš kurių 1,5 val. užims teorija ir praktinės užduotys, o pusvalandis bus skirtas jums, jūsų klausimams, diskusijoms ir pasidalijimams. Registruojantis galite iš karto atsiųsti savo rūpimą klausimą.

DALYVAVIMO SĄLYGOS:

Seminaro kaina 27 eur., registruojantis į du ir daugiau seminarų iš karto, vieno seminaro kaina 25 eur. dalyvaujant visuose ciklo seminaruose, kaina 200 eur.

Norintiems pasiteirauti telefonu: 868774775 

www.esukmc.lt www.danguolekrupovnickiene.lt